Biwak zuchowy na Janiku
Data: 19-06-2011 o godz. 21:10:46
Temat: Referat Zuchowy


W dniach 17-19 czerwca na Janiku odbył się biwak zuchowy podczas którego gromady z całego hufca miały okazję lepiej się poznać, podsumować całoroczną prace. W sobotę odwiedził nas specjalny gość hm. Zbigniew Lewiński - szef Referatu Zuchowego Chorągwi Kieleckiej ZHP.

W piątek około godziny 16 zuchy spotkały się pod swoimi szkołami skąd wspólnie jednym autobusem pojechały na Janik. Już na starcie otrzymały niespodziankę. Każdy patrol dostał kopertę z zaszyfrowanym przysłowiem. Gromada która najszybciej wykonała zadaniem jako pierwsza mogła wejść do szkoły i zacząć się rozpakowywać. Następnie zuchy udały się na boisko, gdzie podzieleni na grupy mieli okazję się lepiej poznać. W ramach przygotowań do ogniska druhna Ramona poprowadziła pląsy i pograła nam na gitarze.

Wieczorem odbyło się ognisko na które przyjechali instruktorzy z Kręgu Seniorów "Łysica-Płomień” oraz zastępczyni komendanta - phm. Teresa Woźniak. Bardzo nas ucieszyło, że aż tyle osób zechciało nas odwiedzić i wspólnie pośpiewać. Ognisko było poświęcone historii harcerstwa. Po krótkim wprowadzeniu do tematyki przez komendantkę, 08 ŚDH „Burza” przedstawiła krótki życiorys Andrzeja Małkowskiego. Z pozoru trudna historia okazała się bardzo ciekawa dla najmłodszych.

Następnie drużynowe przeczytały rozkazy o nadaniu barw gromad. Oczywiście jak to na ognisku każdy mógł opowiedzieć o swoim życiu harcerskim. Na koniec piątka dzieci z Gromady Zuchowej „Smerfne Skrzaty” złożyła obietnicę. I kiedy wydawało się że dzień dobiegł końca druhna Natalia Jurczuk z 41 DH „Huba” została mianowana przyboczną „smerfów”.

Sobota rozpoczęła się dość energicznie od zaprawy porannej, a zaraz po śniadaniu odbyła się popularna gra „zwierzątka”. Około godziny 10 odwiedził nas hm. Zbigniew Lewiński wraz z dwójką kandydatów na przybocznych. Kolejnym zadaniem było odnalezienie skarbu po ukrytych wskazówkach oraz 6 punktach kontrolnych na których trzeba było wykazać się pomysłowością, kreatywnością. Grę zwyciężyła Gromada Zuchowa „Iskierki”.

Najciekawszym punktem programu były pląsy prowadzone przez szefa Referatu Zuchowego. Zrobiły one niesamowite wrażenie zarówno na zuchach i jak i troszeczkę starszych harcerzach. Krótka przerwa poobiednia została poświęcona na przygotowania do pierwszego od dawna w naszym hufcu – zuchowego biegu patrolowego. Uczestnicy mieli okazję sprawdzić się we wszystkim czego nauczyli się przez cały rok na zbiórkach.

Ciężka praca podczas punktów kontrolnych została wynagrodzona kalamburami. Po kolacji nadszedł czas na świeczkowisko i długo oczekiwany odpoczynek. Niedziele upłynęła w bardzo wesołej atmosferze piosenki „OoOoOoOo”.

Niestety po posprzątaniu szkoły i pląsach musieliśmy wrócić do domu.

Podczas całego biwaku zuchy były oceniane. Rywalizacja była zacięta w związku z czym kadra miała duże problemy z przyznaniem nagród. :)
I miejsce zajęła: GZ „Smerfne Skrzaty”
II miejsce: „Słoneczna Gromada” oraz GZ „Iskierki”

Zuchy nie mogą się już doczekać kolejnego biwaku, a wspomnienia z tego na pewno pozostaną na długo.

dh. Kasia OstrowskaFotki podesłane przez druhnę Kasię Ostrowską w Galerii Zdjęć.Artykuł jest z Strona Hufca ZHP Ostrowiec
http://www.ostrowiec.zhp.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.ostrowiec.zhp.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=999