Dzień Myśli Braterskiej w Hufcu Ostrowiec Świętokrzyski
Data: 26-02-2011 o godz. 11:02:23
Temat: Hufiec


Spotkanie wielopokoleniowe tak można nazwać spotkanie z okazji dnia Myśli Braterskiej, które było obchodzone przez harcerzy z Powiatu Ostrowieckiego w gościnnych murach Osiedlowego Domu Kultury- ul. Wspólna w Ostrowcu Św.

Pewnie znalazłby się ktoś kto zapyta dlaczego wielopokoleniowe- odpowiedź jest bardzo prosta. W dniu tak ważnym dla wszystkich skautów, harcerzy jakim jest dzień 22 lutego spotkały się zuchy, harcerze, instruktorzy, instruktorzy seniorzy, rodzice oraz kombatanci AK przy jednym wspólnym świeczkowisku- w sumie ponad dwieście osób.
Celem tego spotkania były obchody Dnia Myśli Braterskiej, a dokładnie 82 rocznica urodzin tego tak ważnego dla wspólnoty harcerskiej dnia.
Dzień ten w hufcu ostrowieckim z przyczyn technicznych obchodzony był 25 lutego. Jest to święto przyjaźni obchodzone przez harcerzy i skautów na całym świecie. Jest to również dzień urodzin założyciela skautingu- sir Roberta Baden- Powella ( 22 luty 1857) i jego żony Olave Baden- Powell (22 luty 1889). Dlatego w ten dzień harcerze myślą o sobie, składają sobie życzenia, przesyłają kartki, organizują różne gry terenowe lub spotykają się przy ognisku.
Dla entuzjastów skautingu z całego świata jest to okazja, aby Myśli wprowadzić w czyn. Przekazać wzajemne braterskie myśli.
Myśli w czyn! To życzliwe myślenie o drugim człowieku, akceptacja, próba przełamania niechęci i nieufności. Dlatego spotkaliśmy się przy wspólnym świeczkowisku aby wspólnie się pobawić, przekazać doświadczenia i wzmocnić więź pomiędzy harcerzami- czego symbolem był przekazany drużynom i zaproszonym gościom węzeł harcerski. Podczas tego spotkania, które było prowadzone przez druhnę pwd Beatę Moskalik za co z góry jej serdecznie dziękuję wszystkie drużyny mogły zaprezentować swój dorobek artystyczny- który przyczynił się do wspólnej zabawy. Podczas tego spotkania nie zabrakło również ognia braterstwa. Osoby, które były w jego posiadaniu obowiązkowo musiały w tym czasie powiedzieć – czym dla mnie jest braterstwo.
Podczas tego spotkania druhna phm Grażyna Połetek otrzymała odznakę „ Za Zasługi dla Kieleckiej Chorągwi ZHP”, a dru Mateusz Zwada złożył Przyrzeczenie Harcerskie.
Komendant hufca hm. Robert Rogala w rozkazie skierowanym do wszystkich obecnych powiedział słowa:” Niech w przyszłości każdy z Was pamięta, że harcerzem jest się przez całe życie- niezależnie od tego jak potoczą się losy życiowe każdego z Was, niezależnie od tego jakie w przyszłości będziecie pełnić funkcje społeczne i zawodowe- naprawdę nie ma się czego wstydzić i zawsze z podniesioną głową warto mówić- Ja byłam, byłem lub jestem członkiem Związku Harcerstwa Polskiego, ponieważ organizacja społeczno- wychowawcza jaką jest Nasz Związek jest taka jaką ją tworzymy. To od nas samych zależy jak ją widzą inni- ponieważ to My tworzyny jej obraz w oczach innych.”
Po wpołnych życzeniach zostały przytoczone słowa piosenki
„Harcerzem być to wcale nie wada,
Harcerzem być każdemu wypada”.
Słowa tej piosenki powinny przypominać każdemu członkowi skupionemu w ZHP służbę w jakiej jesteśmy i drugiego człowieka ponieważ przez swoją działalność w Związku Harcerstwa Polskiego to właśnie jemu służymy.
Na koniec spotkania wszyscy zawiązali wspólny krąg i podczas ciszy jaka zaległa w kręgu słychać było pieśń obrzędową:
„Bratnie słowo sobie dajem, że pomagać będziem wzajem
druh druhowi, druh nie druh
hasło znaj czuj duch”.
Po zakończeniu pieśni Komendant hufca wspomniał i zaprosił wszystkich do udziału w obozie harcerskim, który jak w latach poprzednich w miesiącu lipcu odbędzie się nad morzem w miejscowości Lubiatowo, jak również o możliwości zaszczepienia się przeciwko kleszczom- ponieważ do takiej akcji przystąpił nasz hufiec- wszystkie informacje na ten temat można uzyskać w hufcu ostrowieckim u druhny phm Teresy Woźniak.
Na zakończenie jeszcze raz serdeczne życzenia z okazji tego harcerskiego święta zostały skierowane do wszystkich zebranych i krąg został rozwiązany co było oznaką zakończenia tego spotkania.

Komendant Hufca
hm. Robert RogalaZapraszamy do Galerii Zdjęć, gdzie znajdują się zdjęcia druha pwd. Tomasza "Taborecika" Taborskiego oraz zdjęcia od druha phm. Janusza MoskalikaArtykuł jest z Strona Hufca ZHP Ostrowiec
http://www.ostrowiec.zhp.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.ostrowiec.zhp.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=928