Harcerska Akcja Letnia w Lubiatowie - opis
Data: 09-08-2010 o godz. 10:01:03
Temat: Obozy


W dniu 4.08.2010 roku wrócili harcerze z obozu harcerskiego w Lubiatowie, który był podsumowaniem śródrocznej działalności. Obóz w tym roku obywał się pod hasłem „Wyspa piracka”. Przepiękna lokalizacja obozu pozwoliła na realizację przedsięwzięć ujętych w planie obozu.

Podczas obozu odbyły się chrzty i śluby obozowe, bieg patrolowy, zajęcia z papieroplastyki, świeczkowiska, wycieczki piesze i wycieczka autokarowa podczas której wszyscy uczestnicy obozu wzięli udział w rejsie statkiem po porcie gdańskim i mogli między innymi zobaczyć Pomnik na Westerplatte. Następnie udaliśmy się do Instytutu Techniki w Gdyni gdzie mogliśmy wszyscy brać udział w eksperymentach technicznych.

Podczas obozu nie zapomnieliśmy o 66 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Dnia 1 sierpnia apel odbył się wyjątkowo o godzinie 17.00 gdzie został odczytany rozkaz okolicznościowy i minutą ciszy uczciliśmy pamięć tych którzy odeszli na wieczną wartę walcząc o wolność naszego kraju. Po apelu odbyło się świeczkowisko poświęcone temu wydarzeniu.

Pogoda podczas obozu była w „kratkę”- były upały ale bez burz też się nie odbyło, jedną z nich przeżyliśmy po powrocie z wycieczki gdzie cały obóz został zalany i trzeba go było odwadniać, podczas tej burzy uległy zniszczeniu dwa namioty które zakupiliśmy w ubiegłym roku. Pomimo odpowiedniego ich zabezpieczenia siły natury ( sztorm 9 ) spowodował ich uszkodzenie.

Obóz harcerski to również nauka zaradności osobistej przez jego uczestników: pomoc w przygotowywaniu posiłków, obieranie warzyw, sprzątanie po posiłkach, mycie garów, palenie w parnikach co przysparzało najwięcej trudności, sprzątanie w namiotach itp.

Podczas trwania obozu odbyły się również alarmy nocne podczas których można było sprawdzić operatywność młodych ludzi i szybkość ich reagowania na stworzone sytuacje.

Wszyscy uczestnicy obozu korzystali z kąpieli w morzu jeżeli tylko pozwoliła na to pogoda.

Organizacja wypoczynku była możliwa dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim za co serdecznie dziękujemy.

Obóz się skończył pozostały wspomnienia i myśl, że za rok znowu się tam spotkamy, ale teraz przyszedł już czas aby wziąć się do dalszej pracy wychowawczej, tworzenia nowych drużyn i realizacji zadań w nowym roku harcerskim.

Robert Rogala
Komendant Hufca i obozu harcerskiego w LubiatowieZapraszamy do Galerii Zdjęć Autorami zdjęć są Kinga Zwada, Kasia Tomtas oraz phm. Grażyna Połetek, phm. Janusz Moskalik, pwd. Beaty Moskalik.
Artykuł jest z Strona Hufca ZHP Ostrowiec
http://www.ostrowiec.zhp.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.ostrowiec.zhp.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=829