Harcerstwo łączy pokolenia
Data: 30-05-2010 o godz. 14:10:48
Temat: Hufiec


Z okazji 100-lecia Harcerstwa Polskiego, Krąg Instruktorów Seniorów "Łysica-Płomień" i Komenda Hufca ZHP w Ostrowcu Św. 29 maja 2010 roku w Rudce k/Boksycki zorganizowali uroczyste spotkanie harcerzy, przyjaciół i sympatyków harcerstwa.


Zuchy, harcerze i wędrownicy wyruszyli na miejsce spotkania już o godz. 8:00 rano. Dla nich został zorganizowany bieg patrolowy. Na start zgłosiło się sześć patroli. Po krótkiej odprawie wyruszyli na trasę, gdzie na punktach kontrolnych czekali na nich instruktorzy z zadaniami do wykonania. Patrole musiały wykazać się wiedzą zdobytą na zbiórkach harcerskich, umiejętnością poruszania się w obcym terenie i dotarciem na czas. Na miejsce biwakowania patrole dotarły ok. godz. 11:00.

Po krótkim odpoczynku druh hm. Adam Bałczewski rozpoczął spotkanie. Została wciągnięta flaga na maszt, odśpiewany hymn Związku Harcerstwa Polskiego i złożony raport o rozpoczęciu uroczystości, Komendantowi Hufca ZHP w Ostrowcu Św., hm. Robertowi Rogali. Komendant powitał wszystkich zebranych: Prezydenta Miasta Ostrowca Pana Jarosława Wilczyńskiego, przedstawiciela Pana Posła Zbigniewa Pacelta w osobie Pana Pawła Celebańskiego, żołnierzy Armii Krajowej, Przyjaciół harcerstwa, sympatyków a przede wszystkim brać harcerską: zuchów, harcerzy, wędrowników, instruktorów i seniorów naszego Hufca. Przy tak zacnym jubileuszu nie obyło się bez prezentów. Pan Prezydent przekazał list gratulacyjny oraz pamiątkę, certyfikowaną płaskorzeźbę Kolegiaty Św. Michała w Ostrowcu. Pan Paweł Celebański również przekazał życzenia i list gratulacyjny od Posła.

Do rozpalenia ogniska druh Adam zaprosił przedstawicieli wszystkich grup pokoleniowych. Wspólne ognisko, śpiew, gawęda przypominająca o historii ostrowieckiego harcerstwa i zabawa uprzyjemniły czas spotkania. Po ognisku zgromadzeni zajadali się pysznym bigosem. Na koniec spotkania odwiedził ostrowieckich harcerzy Pan Poseł Jarosław Rusiecki, z przyczyn służbowych nie mógł uczestniczyć od początku ale został serdecznie przywitany i zaproszony do biwakowania. Harcerze mieli okazję porozmawiać z Panem Posłem, co na codzień jest niemożliwe.

Było to historyczne spotkanie harcerskich pokoleń. Mówi się, że harcerze to jedna rodzina i tak było na tym spotkaniu, razem z babcią i mamą bawiło się dziecko - trzecie pokolenie, czynnie działające w harcerstwie.

phm. Teresa Woźniak
Zapraszamy do Galerii Zdjęć, gdzie znajdują się zdjęcia druha pwd. Tomasza "Taborecika" Taborskiego, druhny sam. Aleksandry Kościołek oraz druha phm. Mariana Kałuży.

Artykuł jest z Strona Hufca ZHP Ostrowiec
http://www.ostrowiec.zhp.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.ostrowiec.zhp.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=814