Ratownicy HCPP pożegnali Parę Prezydencką
Data: 19-04-2010 o godz. 21:11:26
Temat: Harcerska Żałoba


Dnia 17.04.2010r jedenastu ratowników z Harcerskiego Centrum Pierwszej Pomocy z Ostrowca Świętokrzyskiego pod dowództwem szefa HCPP hm. Dariusza Czupryńskiego, o godzinie 8:00 wyjechało pełnić służbę medyczną przy pogrzebie Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii Kaczyńskiej.
Poniżej relacja z pełnionej przez ratowników służby.

W czasie podróży w stronę Krakowa, o godzinie 8.56 zatrzymali swe pojazdy i przy wyciu syren, które w tym momencie brzmiały w całym kraju oddali hołd ofiarom katastrofy. Około godziny 13 zameldowali się w miejscu zgrupowania wszystkich ratowników, które mieściło się w ZSE w Krakowie. Po posiłku około godziny 14:00 wyruszyli zapoznać się z terenem, który będą patrolować.

O godzinie 19:00 umundurowani harcerze HCPP wyruszyli pod Krzyż Katyński by w ciszy pomodlić się za zmarłych i zapalić znicze, jeden w imieniu ostrowieckich harcerzy i jeden w imieniu Władz Powiatu Ostrowieckiego.

Godzina 00:30 (niedziela) - ogłoszono odprawę wszystkich ratowników. Zostali podzieleni na trzy i czteroosobowe sekcje i wyznaczono im miejsca, które mają patrolować podczas całej niedzielnej uroczystości. Jedna z sekcji HCPP już od godziny 00:00 do świtu patrolowała część Dworca Głównego.

Godz. 6:00 - pozostali ratownicy zajęli wyznaczone posterunki, które znajdowały się przy ul. Krakowskiej oraz na Placu Wszystkich Świętych przy Brackiej. Cały Kraków objęty był ochroną Policji i BOR-u. Ze względu na bezpieczeństwo od rana zamknięte były prawie wszystkie drogi i poruszanie się po mieście z godziny na godzinę było coraz trudniejsze.

Godz. 10:10 - do ratowników patrolujących Plac Wszystkich Świętych dotarła informacja, że kondukt żałobny z ciałami Pary Prezydenckiej jest w drodze i porusza się w stronę ul. Floriańskiej, na którą wjechał o godzinie 10:17.

Godz. 10:23 - kondukt z karawanami pokrytymi białymi i czerwonymi kwiatami wjechał w ul. Grodzką.

Godz. 14:00 - w Kościele Mariackim zaczęła się uroczysta msza żałobna. Całe miasto pogrążyło się w ciszy, kiedy rozbrzmiało wycie syren, nawet ratownicy przerwali na chwilę swoją pracę. Całą mszę harcerze wysłuchali w radiu, w dalszym ciągu patrolując wskazany teren.

Godz.15.07 - przez radiostację ratownicy otrzymali rozkaz aby jeden z ich patroli (44) udał się na róg ul. Poselskiej i ul. Franciszkańskiej gdzie ma patrolować teren Krakowskich Plant.

Godz. 16:08 - doszła do nich informacja, że formułuje się kondukt pogrzebowy.

Godz. 16:20 - kondukt wchodzi w ul. Grodzką i kilka minut później na specjalnie przygotowanych wojskowych lawetach, trumny z ciałami pary prezydenckiej przejechały tuż obok ostrowieckich ratowników. Ratownicy w tym czasie po raz ostatni pożegnali prezydencką parę.

Godz. 16.30 – Kondukt przeszedł. Kilka minut później otrzymali wezwanie: „Przy barierkach zasłabła kobieta’. Po kilku chwilach była już ona w punkcie medycznym. „Doszła o własnych siłach” – informują ratownicy. Ratownicy wykonali swoje czynności, zbadali kobiecie ciśnienie i podali jej wodę. Po jakimś czasie kobieta poczuła się lepiej i odeszła pod opieką rodziny. Zgromadzeni ludzie powoli rozchodzili się, na ulicach robiło się coraz mniej tłoczno.

Godz. 18:30 - wszystkie patrole otrzymały informację o zakończeniu służby i rozkaz udania się do bazy. Po dotarciu do szkoły, ratownicy spakowali swoje rzeczy i o godzinie 20:30 pożegnali się z członkami sztabu, znajomymi z innych miast i wyjechali z Krakowa.

Do Ostrowca dotarli po północy.
Mimo zmęczenia, po ciężkiej służbie byli zadowoleni, ponieważ mogli uczestniczyć w historycznym i ważnym dla rodaków wydarzeniu. Mieli możliwość po raz ostatni zobaczyć i pożegnać z bliska Prezydenta RP i Jego Żonę.

„Braliśmy udział już w wielu podobnie ważnych dla kraju wydarzeniach, jak na przykład wizyty papieskie Jana Pawła II czy też Benedykta XVI. One jednak były uroczystościami radosnymi gdzie każdy się radował, a ta smutna służba zmusiła nas wszystkich do refleksji i na pewno zostanie w naszych sercach i pamięci do końca życia.”

hm. Dariusz Czupryński
druhna Ewa Łucka
Zdjęcia znajdują się w Galerii Zdjęć. Autorami fotek są hm. Dariusz Czupryński i druhna Ewa ŁuckaArtykuł jest z Strona Hufca ZHP Ostrowiec
http://www.ostrowiec.zhp.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.ostrowiec.zhp.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=788