Echo Dnia: Młodzi ostrowczanie w służbie Prezydentowi
Data: 17-04-2010 o godz. 15:21:28
Temat: Prasa


Ostrowieccy harcerze pełnili służbę przy Pałacu Prezydenckim w Warszawie. W sobotę i niedzielę grupa ratowników z Harcerskiego Centrum Pierwszej Pomocy będzie pomagać służbom medycznym w Krakowie.


Podobnie jak harcerze z całej Polski, członkowie ostrowieckich drużyn "Ignis”, "Płomienie” i "Huba”, pojechali w czwartek do Warszawy by chociaż przez kilka godzin pełnić służbę przy Pałacu Prezydenckim. Od razu po przyjeździe okazało się, że zjawili się w doskonałym momencie i zastąpili harcerzy z Warszawy, by ci mogli trochę odpocząć. 45- osobową grupą uczniów ze szkół podstawowych nr 1, 4 oraz gimnazjum nr 1 opiekowali się ks. pwd. Sławomir Brzeski, dyrekcja PSP nr 1 i rodzice.

CIĘŻKA PRACA HARCERZY

- Służba okazała się dla najmłodszych naprawdę trudna- mówi ks. Sławomir Brzeski.- Tego nie widać w relacjach telewizyjnych, ale pomoc w utrzymaniu porządku, układanie przynoszonych przez mieszkańców kwiatów i zniczy to naprawdę ciężka praca. W miejscu, gdzie są ustawione świeczki jest bardzo gorąco. Ludzie mdleją, dochodzi do wielu oparzeń. Harcerze wychodzą z sektorów pokryci woskiem, bo mają za zadanie także sprzątanie wypalonych zniczy.

Po kilkugodzinnej służbie młodzi ostrowczanie weszli do Pałacu Prezydenckiego, gdzie oddali cześć Parze Prezydenckiej i zmarłym członkom rządu

Następnie udali się do Kościoła Garnizonowego gdzie oczekiwali na przywiezienie ciała Duszpasterza Krajowego Harcerstwa Polskiego bp. gen dyw. Tadeuszowi Płoskiemu. Na zakończenie pielgrzymki harcerze oddali cześć Prezydentowi na uchodźstwie Ryszardowi Kaczorowskiemu, którego trumna z ciałem została wystawiona w Belwederze.

- Ci młodzi ludzie doskonale rozumieją co się stało, przeżywają tę tragedię. Nieco starsi pamiętają, że pięć lat temu, kiedy umierał Jan Paweł II byliśmy w Warszawie i modliliśmy się razem z biskupem Płoskim i innymi duchownymi, których dziś już nie ma- mówi ks. Sławomir Brzeski.- Tym bardziej cieszy, że ten wyjazd bardzo szybko pomogli nam zorganizować radny Robert Minkina i rada osiedla "Kolonia Robotnicza”.

RATOWNICY BĘDĄ W KRAKOWIE

Powrót do Ostrowca nie oznacza końca harcerskiej służby. W sobotę i niedzielę w Krakowie będą ją pełnić ratownicy z Harcerskiego Centrum Pierwszej Pomocy.

- Wyjazd jest odpowiedzią na apel Głównej Kwatery ZHP. Chcemy pomóc w tak trudnym dla Polski czasie- mówi hm. Robert Rogala, komendant ostrowieckiego Hufca ZHP.- Nie ma co ukrywać, że jest to wielki zaszczyt i uhonorowanie dotychczasowej ciężkiej pracy Harcerskiego Centrum Pierwszej Pomocy, które od zawsze pomaga w sytuacjach kryzysowych. Tym razem będą to uroczystości pogrzebowe na najwyższym szczeblu.

Prawdopodobnie grupa 11 ostrowieckich ratowników będzie pełnić służbę medyczną podczas uroczystości na Błoniach.Źródło: http://www.echodnia.euArtykuł jest z Strona Hufca ZHP Ostrowiec
http://www.ostrowiec.zhp.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.ostrowiec.zhp.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=784