Echo Dnia: Ostrowieccy harcerze porządkowali opuszczone groby
Data: 04-11-2009 o godz. 19:49:11
Temat: Prasa


Ostrowieccy harcerze uporządkowali zapomniane groby na cmentarzu w Bodzechowie oraz miejsca pamięci narodowej na cmentarzu parafialnym przy ul. Denkowskiej.
Co roku członkowie Hufca ZHP w Ostrowcu Św. w okresie przed Świętem Zmarłych porządkują zapomniane grody. Dwunastoosobowa grupa harcerzy drużyny „Iskra”, wyposażona w grabie, szczotki, worki na śmieci, przez kilka godzin uprzątała śmieci z grobów na cmentarzu w Bodzechowie.

- Po raz pierwszy byliśmy tutaj rok temu i okazało się, że wiele jest grobów, o które nikt nie dba- mówi Ewelina Kulińska.- Powoli staje się tradycją, że najpierw sprzątamy zapomniane mogiły, potem zapalamy znicze i chwilą ciszy czcimy pamięć zmarłych.

Grupa harcerzy pojawiła się również na cmentarzu parafialnym przy ul. Denkowskiej w Ostrowcu Św. Oczyszczono pomnik poległych w Katyniu, zapalono znicze przy zbiorowej mogile mieszkańców Ostrowca zamordowanych 30 września 1942 roku, w tym 19- letniego harcerza Tadeusza Gryglewicza. Młodzież oczyściła również pomnik Żwirki i Wigury, symbolizujący pilotów poległych w katastrofach lub na frontach wojennych. Nie zapomniano o grobie byłej komendantki Hufca Ostrowiec Bogusławy Januszówny „Wilgi”, postaci wręcz kultowej dla ostrowieckich druhów.

Źródło: Anna ŚLEDZIŃSKA. "Gazeta Echo Dnia"

Pod zdjęciem: Grób dh Bogusławy Januszówny umyli harcerze z 11 DH „Buciory”.Artykuł jest z Strona Hufca ZHP Ostrowiec
http://www.ostrowiec.zhp.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.ostrowiec.zhp.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=708