Harcerze porządkowali Miejsca Pamięci ...
Data: 29-10-2009 o godz. 15:06:12
Temat: Hufiec


W dniu 28 października 2009 r. (środa) 6-osobowa grupa harcerzy z 11 DH. "BUCIORY" porządkowała groby instruktorów ZHP oraz Miejsca Pamięci Narodowej na Cmentarzu Denkowskim. Pierwszym miejscem, które uporządkowano był pomnik poległych w Katyniu, Ostaszkowie, Starobielsku, Kozielsku, Charkowie.

Harcerze przeszli w zadumie do zbiorowej mogiły zamordowamych mieszkańców Ostrowca w dniu 30.IX.1942 r. – tu drużynowa zwróciła uwagę na tablicę poświęconą Tadeuszowi Gryglewiczowi - 19-letniemu uczniowi, który działał w szeregach ZHP. Kolejnym miejscem, który uporządkowali harcerze z ,,Jedenastki’’ był pomnik dh Bogusławy Januszówny – Komendantki Hufca Ostrowiec. Na koniec harcerska brać poszła uporządkować pomnik pilotów Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury. Mieszkańcy Ostrowca traktują ten pomnik jako symboliczny pomnik wszystkich polskich lotników, którzy zginęli w katastrofach lub na frontach wojennych i zawsze w okresie Wszystkich Świętych otaczają go wianuszkiem płonących zniczy. Nasi harcerze po uporządkowaniu wszystkich w/w miejsc zapalili przy nich symboliczne znicze, a pamięć instruktorów ZHP i wszystkich osób poległych za Ojczyznę uczczono minutą ciszy.

dh. phm. Grażyna PołetekW Galerii Zdjęć znajdują się fotki autorstwa dh. phm. Grażyny Połetek.Artykuł jest z Strona Hufca ZHP Ostrowiec
http://www.ostrowiec.zhp.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.ostrowiec.zhp.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=704