Wigilia w drużynie inna niż poprzednie …
Data: 22-12-2013 o godz. 09:51:32
Temat: Hufiec


Opiszę w tym miejscu tegoroczną wigilię w drużynie "Buciorów". Była ona inna niż poprzednie, w których brałem udział.

Zaczęło się od rozesłania przez drużynową wiadomości, że miejscem rozpoczynającym naszą zbiórkę w dniu 20 grudnia będzie Rynek, a dokładnie pomnik – symbol o kształcie metalowej pętli wychodzącej z brukowanego kopca. Drużynowa rozesłała nam również zadania do wykonania na wigilijną zbiórkę w drużynie.

Wiele osób pytało: "Jak to zbiórka na środku Rynku? Z produktami na wigilię? Punktualnie stawiliśmy się o wyznaczonej godzinie. Kiedy podeszła do nas drużynowa nadal pytaliśmy: gdzie będzie ta nasza dzisiejsza zbiórka? Nie usłyszeliśmy odpowiedzi.

Zostaliśmy podzieleni na 4 grupy, każda otrzymała ręcznie wykonany plan okolicy Rynku, na którym było zaznaczone miejsce zbiórki. Mieliśmy dojść do niego sami w odstępach 5-minutowych każda z ekip. Dotarcie do celu było bardzo łatwe, choć nieco dziwne. Okazało się, że Wigilia’2013 u Buciorów została zorganizowana w mieszkaniu dh Iwony, która kilka dni wcześniej przyleciała do Polski z Anglii – to m.in. o niej podczas Wigilii na Gutwinie wspomniała w opowieści nasza drużynowa, to jedna z osób – przyjaciół naszej drużyny.

Oprócz dh Iwony czekała na nas dh Anna, na której pomoc również możemy liczyć w każdej chwili. Byli również Klaudia, Lee i 5-letnia Angelika – goście zaproszeni na dzisiejszą wigilię. Lee (na stałe mieszkaniec Anglii) z ciekawością przyglądał się, jak przebiegała dzisiejsza zbiórka.

Byliśmy mile zaskoczeni, gdy zobaczyliśmy w pokoju przygotowane miejsce na świeczkowisko. Zasiedliśmy w milczeniu w kręgu, drużynowa powitała zebranych i poprosiła, aby wszyscy powstali, ponieważ zostało wprowadzone "Betlejemskie światełko” po które m.in. reprezentacja naszej drużyny była w Zakopanem. Następnie drużynowa poprosiła, aby każdy zapalił jedną świeczkę rozpoczynając od gości, kończąc na najmłodszych członkach naszej drużyny.

Po odśpiewaniu "Płonie ognisko" wysłuchaliśmy

gawędy nawiązującej do tradycji bożonarodzeniowych, tradycji świątecznych w naszych rodzinach. Śpiewaliśmy pastorałki i kolędy. Druhna Iwona z pomocą Lee opowiedziała jak obchodzone są święta w Anglii.

Po części głównej dzisiejszej zbiórki odbyła się prezentacja zdjęć z Zakopanego. Druhny Iwona i Anna otrzymały od nas i od drużynowej pamiątkowe stroiki bożonarodzeniowe. Zaskoczyło nas, gdy dh Iwona weszła do pokoju z dużym bochnem chleba. Ze wzruszeniem poprosiła - "Byłoby mi miło, gdyby w wigilię w waszych domach na stole był położony kawałek chleba ode mnie i moich najbliższych, abyście w ten wigilijny wieczór o nas pomyśleli’’.

Drużynowa podzieliła wielki bochen chleba na 20 kawałków, każdy z nas zabrał po jednym do swojego domu.

Część wspólnej wigilijnej wieczerzy upłynęłam nam bardzo miło i szybko. Na stole nie zabrakło opłatka, śledzi, sałatek, kapusty z grzybami, owoców – każdy z nas wykonał zadania przedzbiórkowe na najwyższą ocenę. Było dużo wspomnień sprzed lat. Druhna Iwona wspominała najprzyjemniejsze chwile, w których miała możliwość brać udział z drużyną "Buciorów". Dodała, że jej dzieci – dziś dorośli już mężczyźni i córka zawsze wyjazdy z drużyną, szczególnie biwaki w Nosowie wspominają bardzo mile. Pozostały po nich wspomnienia i zdjęcia.

Dziś zbiórce wigilijnej w naszej drużynie przyglądała się przedstawicielka kolejnego pokolenia rodziny - mała wnuczka dh Iwonki – 5-letnia Angelika.

Dziękujemy drużynowej, dh Iwonie i dh Ani za przygotowanie dla nas tak miłej niespodzianki. Dzisiejsza zbiórka pozostanie w naszej pamięci na długi czas, przebiegła w bardzo miłej atmosferze.

dh Rafał Kaczor
Fotki podesłane przez druhnę phm. Grażynę Połetek w Galerii ZdjęćArtykuł jest z Strona Hufca ZHP Ostrowiec
http://www.ostrowiec.zhp.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.ostrowiec.zhp.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1429