70 rocznica rozstrzelania dziesięciu mieszkańców Ostrowca
Data: 01-11-2013 o godz. 16:12:33
Temat: Hufiec


W dniu 31.10.2013 roku obchodzona jest 70 rocznica rozstrzelania dziesięciu mieszkańców Ostrowca obok budynku dworca PKP oraz dziewięciu osób przy ul. Sandomierskiej (dawnej Obrońców Stalingradu).

W dniu 31 października 1943 roku niemieccy żołnierze zatrzymali w łapance przy bramie wejściowej do huty 10 robotników udających się do pracy. Zostali oni rozstrzelani na oczach innych osób. Podobnie było przy ulicy Sandomierskiej. Akcja hitlerowców przeprowadzona była w ramach zastraszania oraz odwetu za zabicie niemieckiego żołnierza. Za jednego niemieckiego żołnierza zginęło dziesięciu obywateli Ostrowca. W dniu 70 rocznicy przy pomniku koło dworca PKP harcerze reprezentujący Hufiec ZHP Ostrowiec złożyli kwiaty i zapalili znicze upamiętniając w ten sposób rocznicę. Odśpiewano zwrotkę „Modlitwy Harcerskiej”, odczytano nazwiska zabitych i uczczono ich śmierć minutą ciszy. Po przejściu na ulicę Sandomierską przed obeliskiem harcerze również złożyli wiązankę kwiatów oraz zapalili znicze. Odczytano nazwiska rozstrzelanych i uczczono ich pamięć minutą ciszy.

Co rzucało się od razu w oczy to, że prócz harcerzy nikt nie odwiedził tych dwóch miejsc. To zmusza do refleksji – szkoda że o tych obeliskach i rocznicy zapomniano.

Warto dodać że w dniach poprzedzających Święto Zmarłych harcerze i seniorzy z Ostrowieckiego Hufca odwiedzają groby żołnierzy oraz harcerzy i instruktorów którzy odeszli na wieczną wartę. Zapalają znicze i porządkują miejsca pamięci narodowej.

Zwracamy się z apelem aby w dzień Wszystkich Świętych i Dzień „Za duszny” nie przechodzić obojętnie obok pustych i zapomnianych grobów, zwłaszcza tych którzy przelali własną krew za to że żyjemy w wolnym kraju. Zapalcie chociaż jedno światło, jeden znicz, zatrzymajcie się i zmówcie modlitwę.


Zapraszamy do Galerii ZdjęćArtykuł jest z Strona Hufca ZHP Ostrowiec
http://www.ostrowiec.zhp.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.ostrowiec.zhp.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1405