Harcerze zapalili znicze
Data: 31-10-2013 o godz. 15:34:12
Temat: Hufiec


Jak co roku przed dniem Wszystkich Świętych 01/DH/PG2 AZYMUT odwiedziła ostrowiecki cmentarz przy ul. Denkowskiej. Harcerze zapalili znicze na grobach, które przypominają ważnych dla nas ludzi i dziejowe wydarzenia.

Pierwszym punktem był pomnik upamiętniający 29 Ostrowiaków powieszonych przez hitlerowców 30.09.1942r. W zemście za atak partyzantów na most kolejowy na Romanowie. Następnie przeszliśmy na cmentarz żołnierzy poległych podczas I i II Wojny Światowej. Ludzie różnych narodowości i różnych wyznań spoczywają na jednym wzgórzu. To poruszające, zwłaszcza dla młodych, jak śmierć zrównuje wszystkich.

Wyjątkowym dla drużyny AZYMUT miejscem jest grób dh phm. Eugeniusza Adamcio. Pochodzący z Przemyśla druh przybył do nas w czasie okupacji hitlerowskiej, kiedy w rodzinnym mieście poczuł się zagrożony z powodu swojej patriotycznej, harcerskiej działalności. Niestety , niespełna rok przed końcem wojny zginął. Pochowany został z daleka od bliskich i o miejscu jego wiecznego spoczynku pamiętają chyba tylko harcerze. Drużyna AZYMUT postawiła sobie za punkt honoru dbać o grób druha Adamcio. Złożyliśmy wiązankę, zapaliliśmy znicze i cichutko zaśpiewaliśmy „Harcerską modlitwę”

Nie mogliśmy zapomnieć o druhnie Bogusławie Janusz, która była twórczynią harcerstwa żeńskiego w Ostrowcu. Przy jej grobie do naszej modlitwy dołączył się nieznajomy Pan. Jak się okazało, druhna „Wilga” była Jego wychowawczynią, kiedy był uczniem Szkoły Nr 2. Wspomniał ją jako wspaniałą osobę i cudowną nauczycielkę. Takie spotkania i rozmowy nawet na cmentarzu mogą sprawiać radość.

Ostatnie miejsce, to grób dh Zygmunta Derlikowskiego i pomnik harcerzy, uczniów Liceum im. J. Chreptowicza, którzy zginęli w obronie Ojczyzny w czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920r.

Taką wizytę na cmentarzu w przeddzień Święta Zmarłych uważamy za nasz obowiązek. Wszystkich prosimy, aby w czasie najbliższych świąt pamiętali nie tylko o grobach swoich bliskich, ale także o grobach „zwykłych bohaterów”, którym bliscy nie mogą zapalić światełka. Zapalcie Im choćby najskromniejszą świecę i wspomnijcie Ich choć przez chwilę.

pwd. Anna Frankiewicz
Zapraszamy do Galerii ZdjęćArtykuł jest z Strona Hufca ZHP Ostrowiec
http://www.ostrowiec.zhp.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.ostrowiec.zhp.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1404