Harcerze z naszego hufca na kursie HSR
Data: 06-05-2013 o godz. 18:56:43
Temat: Hufiec


W dniach 12-14 kwietnia oraz 19-21 kwietnia 2013 roku w Starachowicach odbył się Wędrowniczy Kurs Pierwszej Pomocy zorganizowany przez Harcerską Szkołę Ratownictwa ZHP.

W kursie uczestniczyło 21 osób w tym druhny i druhowie z naszego hufca – pion. Aleksandra Szklanowska, trop. Katarzyna Cichoń, pwd. Łukasz Loranty HR z 08 ŚTDH „Burza” im. Tadeusza „Zośki” Zawadzkiego oraz ćwik Michał Lipiec z 41 DH „Huba”.

W piątek 12 kwietnia o 18.00 spotkaliśmy się wszyscy w hufcu ZHP Starachowice. Zostaliśmy podzieleni na 4-5 osobowe grupy i zaczęliśmy zajęcia. W ramach kursu były prowadzone wykłady, prezentacje, pokazy i ćwiczenia.

Podczas pierwszego weekendu były prowadzone wykłady m.in. o bezpieczeństwie na miejscu zdarzenia, zaburzeniach przytomności, RKO i AED, uszkodzeniach naczyń krwionośnych, następstwach działania ciepła i zimna, urazach i obrażeniach, zatruciach.

Uczyliśmy się postępowania w różnych przypadkach i sposobu reagowania na nie pamiętając, że nasze bezpieczeństwo jest najważniejsze. W sobotę uczyliśmy się w jaki sposób wyciągnąć osobę z samochodu i w jakich sytuacjach możemy i musimy to zrobić. Później podzieleni na grupy braliśmy udział w zawodach w których musieliśmy jak najszybciej i najlepiej zabandażować kilka ran- ciało obce, złamanie, krwotok- u wybranej osoby z grupy. Wieczorem niespodziewanie wyszliśmy za hufiec i znów podzieleni w grupy stawialiśmy czoła symulowanemu wypadkowi. W niedzielę każdy miał oddzielnie swoją symulację.

Gdy spotkaliśmy się 19 kwietnia, również zaczęliśmy o godzinie 18.00. Zostały wtedy przeprowadzone jeszcze dwa lub trzy wykłady. Sobota była dniem symulacji, każdy kursant miał na swoim koncie do wieczora minim pięć symulacji. W niedzielę jeszcze kilka osób miało dalej symulacje a reszta kursantów z zupką chińską lub na spontanicznym śpiewograniu czekała na oficjalny apel.

Na apelu zostały rozdane certyfikaty, osiągnęliśmy efekt „oczko” na 21 kursantów każdy dostał certyfikat ukończenia kursu. Pełni pozytywnych emocji wróciliśmy pociągiem do Ostrowca.

trop. Katarzyna Cichoń

Zdjęcia na facebook HGR - Starachowice .

Artykuł jest z Strona Hufca ZHP Ostrowiec
http://www.ostrowiec.zhp.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.ostrowiec.zhp.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1338