Druh Patronem szkoły
Data: 01-06-2012 o godz. 17:35:27
Temat: Hufiec


W dniu 01 czerwca 2012 roku Publiczne Gimnazjum Nr 2 w Ostrowcu Świętokrzyskim otrzymało imię Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego.

Prezydent Ryszard Kaczorowski był ostatnim prezydentem RP na Uchodźstwie. 22 grudnia 1990 roku złożył urząd na ręce nowo zaprzysiężonego prezydenta RP Lecha Wałęsy i na Zamku Królewskim w Warszawie uroczyście przekazał Mu insygnia władzy państwowej.

Od najmłodszych lat należał do harcerstwa. Tworzył Szare Szeregi, pełnił funkcję komendanta okręgu białostockiego. Był łącznikiem między Szarymi Szeregami a Komendantem Związku Walki Zbrojnej.

Ryszard Kaczorowski działał aktywnie w ZHP na emigracji. Był naczelnikiem harcerzy w latach 1955- 1967, przewodniczącym ZHP na uchodźstwie w latach 1967-1988, komendantem reprezentacji polskiej na Międzynarodowym Jubileuszowym Jamboree 1957 oraz komendantem Światowego Zlotu Harcerstwa na Monte Casino w 1969 i w Belgii w 1982.

Wiele miast za osiągnięcia, patriotyzm, bohaterstwo i postawę uczciło Ryszarda Kaczorowskiego nadając Mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta, nadając Jego imię ulicom i placom, fundując tablice pamiątkowe.

Przez dwa ostatnie lata PG Nr 2 realizowało zadania na patrona swojej szkoły. Jest nam niezmiernie miło, że to nasz druh został wybrany na patrona. Tym bardziej, że siedziba hufca ZHP mieści się w budynku gimnazjum.

W tak pięknej uroczystości brała udział żona Pana Prezydenta, Prezydentowa Karolina Kaczorowska, która odsłoniła tablicę upamiętniającą nadanie imienia.

Po zakończeniu uroczystości ostrowieccy harcerze wysłuchali krótkiej opowieści Pani Prezydentowej o druhu Ryszardzie Kaczorowskim. Na pamiątkę spotkania harcerze dostali monetę wydaną na 100 lecie skautingu. Komendant hm. Robert Rogala przekazał Pani Karolinie Kaczorowskiej wyhaftowaną lilijkę przez naszego instruktora phm. Tomasza Taborskiego.

Spotkanie z Panią Prezydentową harcerze zakończyli tradycyjnym zawiązaniem kręgu.

phm. Teresa Woźniak
Fotki podesłane przez Wojtka Kasiński oraz sam. Kingę „Nika” Zwadę.w Galerii Zdjęć.Artykuł jest z Strona Hufca ZHP Ostrowiec
http://www.ostrowiec.zhp.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.ostrowiec.zhp.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1196