Witaj w Strona Hufca ZHP Ostrowiec
  Witaj Anonim!    

Aktualności
. Strona główna
. Czytelnia
. Archiwum
. Rozkazy Komendanta
. Galeria zdjęć
. Artykuły

Hufiec
. Dane teleadresowe
. Sztandar Hufca
. Komenda Hufca
. Komisja Rewizyjna
. Namiestnictwo Wędrownicze
. KSI
. HSK
.HCPP

Komunikacja
. Forum Ostrowieckie
. Ostrowieckie Gadu Gadu
. Księga gości
. Forum.zhp.pl
. Rekomenduj nas
. Kontakt
. Linki
. Redakcja

Dla harcerza
. Downloads
. Prasa harcerska
. Mini poradnik

Komentarze
· 1 Świąteczna Zbiórka Żywności
· 2 Zaproszenie na Obietnice Zuchową
· 3 WŚ: Stokrotkowy obóz
· 4 Echo Dnia: Ze społecznikowską pasją
· 5 41 DH
· 6 Harcerze - Najlepsi Ratownicy Drogowi
· 7 DH NS OGNIKI w Jaskini Raj
· 8 Zaproszenie na Zlot Harcerzy w Sandomierzu od Księdza Biskupa
· 9 Lubiatowo 2009 - ZAPRASZAMY
· 10 Świętokrzyski Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych Ostrowiec Świętokrzyski

Login
Pseudonim

Hasło

Kod zabezpieczajacy: Kod zabezpieczajacy
Wpisz kod zabezpieczający

Nie masz jeszcze konta? Możesz sobie założyć. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał kilka przywilejów.

Zaszczepiłem się, kleszcze mi niestraszne
Wysłano dnia 07-02-2011 o godz. 15:29:15 przez Taborecik

Hufiec Główna Kwatera Związku Harcerstwa Polskiego we współpracy z firmą Baxter Polska Sp. z o.o. w terminach marzec-kwiecień oraz wrzesień-październik 2011 roku przeprowadza kampanię „Zaszczepiłem się, kleszcze mi niestraszne”. Kampania skierowana jest do członków ZHP i dotyczy szczepień przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu (KZM).

Celem kampanii „Zaszczepiłem się, kleszcze mi niestraszne” jest uświadomienie instruktorom, pozostałym członkom ZHP oraz ich rodzinom zagrożeń i niebezpieczeństw jakie niesie za sobą kleszczowe zapalenie mózgu. Efektem kampanii może być zaszczepienie nawet 15 000 osób każdej 3 dawkami szczepionki.

Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt z druhną phm. Teresą Woźniak

Czym jest kleszczowe zapalenie mózgu (KZM)?

Kleszczowe zapalenie mózgu (tick-borne encephalitis – TBE) jest wirusową chorobą ośrodkowego układu nerwowego przekazywaną najczęściej przez ukąszenie kleszcza. Choroba występuje w wielu krajach Azji, Europy Zachodniej i Wschodniej, w tym również w Polsce. Wywołuje ją wirus, którego najczęściej spotykanymi nosicielami są właśnie kleszcze, przenoszące go na ludzi przez ukąszenie.

Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) w większości wypadków przebiega dwuetapowo. Po wstępnym okresie inkubacji, trwającym zwykle około 7-14 dni następuje pierwsza faza choroby z towarzyszącymi objawami grypopodobnymi (m.in. gorączka powyżej 38°C; bóle mięśniowo-stawowe, zmęczenie, bóle głowy). Drugi etap choroby, następujący zwykle po krótkim okresie przerwy w dolegliwościach, ma znacznie cięższy przebieg. W tym czasie może dojść nawet do zapalenia mózgu, rdzenia kręgowego lub opon mózgowo-rdzeniowych, których konsekwencje mogą być bardzo poważne (zaburzenia neurologiczne, rozwojowe i psychiczne, a nawet zagrożenie życia lub śmierć).

Niepozorny kleszcz, czyli kim jest główny winowajca kleszczowego zapalenia mózgu (KZM)?

Kleszcz pospolity (Ixodus ricinus) jest najczęściej spotykanym rodzajem kleszcza w Europie. To właśnie ten gatunek jest przede wszystkim odpowiedzialny za rozprzestrzenianie się wirusa kleszczowego zapalenia mózgu. Kleszcz przenoszący niebezpieczny dla człowieka wirus, większość swojego życia spędza w wilgotnej glebie lub w nisko położonej roślinności (krzewy, trawy) – tutaj też odnajduje swoich przyszłych „żywicieli”, czyli także nas samych. Czas jego największej aktywności przypada na okres od czerwca do września, wtedy również atakuje ludzi, którzy wówczas częściej pojawiają się w jego otoczeniu – na łonie natury, w lasach, parkach, na łąkach, polanach czy bagnach. Wirus kleszczowego zapalenia mózgu (KZM) uśpiony w organizmie kleszcza, aktywuje się podczas zakażenia w ciele żywiciela wywołując groźną chorobę, której objawy trudno czasem skojarzyć z samym ukąszeniem.

Dlaczego kleszczowe zapalenie mózgu jest niebezpieczne właśnie dla mnie?

Wirus kleszczowego zapalenia mózgu (KZM), przenoszony przez kleszcze, jest zagrożeniem dla zdrowia niemal każdego człowieka, również dla Ciebie. Trudno go uniknąć, podobnie jak trudno jest zapobiec ukąszeniu przez kleszcza. Do zakażenia może dojść podczas wakacji, w lesie lub nad wodą, ale również na ławce w miejskim parku czy podczas spaceru z psem. Jednak konsekwencje ewentualnego zakażenia i choroby są dużo poważniejsze niż pozornie mogłoby się wydawać. Kleszczowe zapalenie mózgu jest przypadkiem ostrej, poważnej choroby uderzającej w ośrodkowy układ nerwowy, czyli w samą „centralę” zarządzającą całym naszym organizmem, rodzaj „komputera pokładowego”. Choroba ta może zakończyć się poważnymi i długotrwałymi powikłaniami, a nawet śmiercią chorego. Warto zatem uczynić wszystko, co możliwe, aby zapobiec potencjalnemu zagrożeniu.

Jak ochronić się przed kleszczowym zapaleniem mózgu?

Obecnie znane sposoby profilaktyki kleszczowego zapalenia mózgu (KZM) obejmują kilka podstawowych kategorii działań:

1. Szczepienia – mają na celu ochronę przed zakażeniem wirusem kleszczowego zapalenia mózgu (KZM), nie zaś ukąszeniem przez kleszcza. Ich zadaniem jest przede wszystkim stworzenie w organizmie człowieka „tarczy ochronnej” umożliwiającej skuteczną obronę przed działaniem wirusa. Jak wskazuje przykład Austrii, w której wprowadzono masowe szczepienia przeciwko wirusowi kleszczowego zapalenia mózgu (KZM), jest to jedna z najskuteczniejszych metod ograniczania liczby zachorowań.

2. Zapobieganie ukąszeniom kleszczy – ta kategoria obejmuje m.in. unikanie miejsc występowania kleszczy, stosowanie preparatów odstraszających kleszcze, codzienne sprawdzanie części ciała najbardziej narażonych na ukąszenia.

3. Ograniczanie populacji kleszczy – ten dział zawiera w sobie próby usuwania ze środowiska najbliższego człowiekowi miejsc sprzyjających rozmnażaniu i rozwojowi kleszczy, jednak jak dotychczas tego rodzaju próby w Polsce mają bardzo ograniczony zasięg.

Czym jest szczepionka przeciwko KZM i dlaczego warto się zaszczepić?

Zapobieganie zakażeniu przez wirusa kleszczowego zapalenia mózgu (KZM) jest trudnym wyzwaniem, w szczególności jeśli lubisz aktywny tryb życia, w kontakcie z naturą. Warto zatem zawczasu zadbać o to, aby organizm mógł rozprawić się z tym zagrożeniem o własnych siłach. Regularne szczepienia przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu pomogą zbudować taką barierę, która uniemożliwi rozwój choroby i zarazem pozwoli Ci na realizację planów harcerskich, wakacyjnych, życiowych czy sportowych.

 
Pokrewne linki
· Więcej o Hufiec
· Napisane przez Taborecik


Najczęściej czytany artykuł o Hufiec:
list pożegnalny do wszystkich Komendanta Hufca ZHP hm. Roberta Rogali


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 0
Głosów: 0

Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


Opcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku


Pokrewne tematy

Hufiec

"Zaszczepiłem się, kleszcze mi niestraszne" | Logowanie/Założenie konta | 0 komentarze
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego użytkownika, proszę się zarejestrować
Zastrzegamy sobie prawo do treści publikowanych na tej stronie, kopiowanie, powielanie i wykorzystywanie bez naszej wiedzy i zgody jest zabronione.
© 2005 www.Ostrowiec.zhp.pl
PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.05 sekund