Witaj w Strona Hufca ZHP Ostrowiec
  Witaj Anonim!    

Aktualności
. Strona główna
. Czytelnia
. Archiwum
. Rozkazy Komendanta
. Galeria zdjęć
. Artykuły

Hufiec
. Dane teleadresowe
. Sztandar Hufca
. Komenda Hufca
. Komisja Rewizyjna
. Namiestnictwo Wędrownicze
. KSI
. HSK
.HCPP

Komunikacja
. Forum Ostrowieckie
. Ostrowieckie Gadu Gadu
. Księga gości
. Forum.zhp.pl
. Rekomenduj nas
. Kontakt
. Linki
. Redakcja

Dla harcerza
. Downloads
. Prasa harcerska
. Mini poradnik

Komentarze
· 1 Świąteczna Zbiórka Żywności
· 2 Zaproszenie na Obietnice Zuchową
· 3 WŚ: Stokrotkowy obóz
· 4 Echo Dnia: Ze społecznikowską pasją
· 5 41 DH
· 6 Harcerze - Najlepsi Ratownicy Drogowi
· 7 DH NS OGNIKI w Jaskini Raj
· 8 Zaproszenie na Zlot Harcerzy w Sandomierzu od Księdza Biskupa
· 9 Lubiatowo 2009 - ZAPRASZAMY
· 10 Świętokrzyski Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych Ostrowiec Świętokrzyski

Login
Pseudonim

Hasło

Kod zabezpieczajacy: Kod zabezpieczajacy
Wpisz kod zabezpieczający

Nie masz jeszcze konta? Możesz sobie założyć. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał kilka przywilejów.

Ratownicy HCPP pożegnali Parę Prezydencką
Wysłano dnia 19-04-2010 o godz. 21:11:26 przez Dziadzia

Harcerska Żałoba Dnia 17.04.2010r jedenastu ratowników z Harcerskiego Centrum Pierwszej Pomocy z Ostrowca Świętokrzyskiego pod dowództwem szefa HCPP hm. Dariusza Czupryńskiego, o godzinie 8:00 wyjechało pełnić służbę medyczną przy pogrzebie Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii Kaczyńskiej.
Poniżej relacja z pełnionej przez ratowników służby.

W czasie podróży w stronę Krakowa, o godzinie 8.56 zatrzymali swe pojazdy i przy wyciu syren, które w tym momencie brzmiały w całym kraju oddali hołd ofiarom katastrofy. Około godziny 13 zameldowali się w miejscu zgrupowania wszystkich ratowników, które mieściło się w ZSE w Krakowie. Po posiłku około godziny 14:00 wyruszyli zapoznać się z terenem, który będą patrolować.

O godzinie 19:00 umundurowani harcerze HCPP wyruszyli pod Krzyż Katyński by w ciszy pomodlić się za zmarłych i zapalić znicze, jeden w imieniu ostrowieckich harcerzy i jeden w imieniu Władz Powiatu Ostrowieckiego.

Godzina 00:30 (niedziela) - ogłoszono odprawę wszystkich ratowników. Zostali podzieleni na trzy i czteroosobowe sekcje i wyznaczono im miejsca, które mają patrolować podczas całej niedzielnej uroczystości. Jedna z sekcji HCPP już od godziny 00:00 do świtu patrolowała część Dworca Głównego.

Godz. 6:00 - pozostali ratownicy zajęli wyznaczone posterunki, które znajdowały się przy ul. Krakowskiej oraz na Placu Wszystkich Świętych przy Brackiej. Cały Kraków objęty był ochroną Policji i BOR-u. Ze względu na bezpieczeństwo od rana zamknięte były prawie wszystkie drogi i poruszanie się po mieście z godziny na godzinę było coraz trudniejsze.

Godz. 10:10 - do ratowników patrolujących Plac Wszystkich Świętych dotarła informacja, że kondukt żałobny z ciałami Pary Prezydenckiej jest w drodze i porusza się w stronę ul. Floriańskiej, na którą wjechał o godzinie 10:17.

Godz. 10:23 - kondukt z karawanami pokrytymi białymi i czerwonymi kwiatami wjechał w ul. Grodzką.

Godz. 14:00 - w Kościele Mariackim zaczęła się uroczysta msza żałobna. Całe miasto pogrążyło się w ciszy, kiedy rozbrzmiało wycie syren, nawet ratownicy przerwali na chwilę swoją pracę. Całą mszę harcerze wysłuchali w radiu, w dalszym ciągu patrolując wskazany teren.

Godz.15.07 - przez radiostację ratownicy otrzymali rozkaz aby jeden z ich patroli (44) udał się na róg ul. Poselskiej i ul. Franciszkańskiej gdzie ma patrolować teren Krakowskich Plant.

Godz. 16:08 - doszła do nich informacja, że formułuje się kondukt pogrzebowy.

Godz. 16:20 - kondukt wchodzi w ul. Grodzką i kilka minut później na specjalnie przygotowanych wojskowych lawetach, trumny z ciałami pary prezydenckiej przejechały tuż obok ostrowieckich ratowników. Ratownicy w tym czasie po raz ostatni pożegnali prezydencką parę.

Godz. 16.30 – Kondukt przeszedł. Kilka minut później otrzymali wezwanie: „Przy barierkach zasłabła kobieta’. Po kilku chwilach była już ona w punkcie medycznym. „Doszła o własnych siłach” – informują ratownicy. Ratownicy wykonali swoje czynności, zbadali kobiecie ciśnienie i podali jej wodę. Po jakimś czasie kobieta poczuła się lepiej i odeszła pod opieką rodziny. Zgromadzeni ludzie powoli rozchodzili się, na ulicach robiło się coraz mniej tłoczno.

Godz. 18:30 - wszystkie patrole otrzymały informację o zakończeniu służby i rozkaz udania się do bazy. Po dotarciu do szkoły, ratownicy spakowali swoje rzeczy i o godzinie 20:30 pożegnali się z członkami sztabu, znajomymi z innych miast i wyjechali z Krakowa.

Do Ostrowca dotarli po północy.
Mimo zmęczenia, po ciężkiej służbie byli zadowoleni, ponieważ mogli uczestniczyć w historycznym i ważnym dla rodaków wydarzeniu. Mieli możliwość po raz ostatni zobaczyć i pożegnać z bliska Prezydenta RP i Jego Żonę.

„Braliśmy udział już w wielu podobnie ważnych dla kraju wydarzeniach, jak na przykład wizyty papieskie Jana Pawła II czy też Benedykta XVI. One jednak były uroczystościami radosnymi gdzie każdy się radował, a ta smutna służba zmusiła nas wszystkich do refleksji i na pewno zostanie w naszych sercach i pamięci do końca życia.”

hm. Dariusz Czupryński
druhna Ewa ŁuckaNotatka:
Zdjęcia znajdują się w Galerii Zdjęć. Autorami fotek są hm. Dariusz Czupryński i druhna Ewa Łucka

 
Pokrewne linki
· Więcej o Harcerska Żałoba
· Napisane przez Dziadzia


Najczęściej czytany artykuł o Harcerska Żałoba:
Odszedł na Wieczną Wartę


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 0
Głosów: 0

Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


Opcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku


Pokrewne tematy

Harcerska ŻałobaHCPP

"Ratownicy HCPP pożegnali Parę Prezydencką" | Logowanie/Założenie konta | 0 komentarze
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego użytkownika, proszę się zarejestrować
Zastrzegamy sobie prawo do treści publikowanych na tej stronie, kopiowanie, powielanie i wykorzystywanie bez naszej wiedzy i zgody jest zabronione.
© 2005 www.Ostrowiec.zhp.pl
PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.05 sekund