Witaj w Strona Hufca ZHP Ostrowiec
  Witaj Anonim!    

Aktualności
. Strona główna
. Czytelnia
. Archiwum
. Rozkazy Komendanta
. Galeria zdjęć
. Artykuły

Hufiec
. Dane teleadresowe
. Sztandar Hufca
. Komenda Hufca
. Komisja Rewizyjna
. Namiestnictwo Wędrownicze
. KSI
. HSK
.HCPP

Komunikacja
. Forum Ostrowieckie
. Ostrowieckie Gadu Gadu
. Księga gości
. Forum.zhp.pl
. Rekomenduj nas
. Kontakt
. Linki
. Redakcja

Dla harcerza
. Downloads
. Prasa harcerska
. Mini poradnik

Komentarze
· 1 Świąteczna Zbiórka Żywności
· 2 Zaproszenie na Obietnice Zuchową
· 3 WŚ: Stokrotkowy obóz
· 4 Echo Dnia: Ze społecznikowską pasją
· 5 41 DH
· 6 Harcerze - Najlepsi Ratownicy Drogowi
· 7 DH NS OGNIKI w Jaskini Raj
· 8 Zaproszenie na Zlot Harcerzy w Sandomierzu od Księdza Biskupa
· 9 Lubiatowo 2009 - ZAPRASZAMY
· 10 Świętokrzyski Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych Ostrowiec Świętokrzyski

Login
Pseudonim

Hasło

Kod zabezpieczajacy: Kod zabezpieczajacy
Wpisz kod zabezpieczający

Nie masz jeszcze konta? Możesz sobie założyć. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał kilka przywilejów.

Rajd Dziady za nami
Wysłano dnia 25-11-2013 o godz. 14:39:14 przez Taborecik

Rajdy i biwaki Dziady – zwyczaj ludowy Słowian i Bałtów, wywodzący się z przedchrześcijańskich obrzędów słowiańskich. Niegdyś święto w ludowych kalendarzach Białorusinów i Ukraińców, obchodzone również przez ludność zamieszkującą Polskę w pobliżu granicy z Białorusią. Analogiczne święto do katolickich Zaduszek.

Jego zasadniczym celem było nawiązanie kontaktu z duszami zmarłych i pozyskanie ich przychylności. Obchody święta zmarłych przypadały od trzech do sześciu razy w roku – w zależności od danego regionu. Najważniejsze obrzędy obchodzono:
  • wiosną: wiosenne święto zmarłych obchodzone w okolicach 2 maja (zależnie od faz księżyca).
  • jesienią: Dziady obchodzone w noc z 31 października na 1 listopada, zwane też Nocą Zaduszkową, będące przygotowaniem do jesiennego
święta zmarłych, obchodzonego w okolicach 2 listopada (zależnie od faz księżyca).

Pierwotnie dusze należało ugościć (np. miodem, kaszą i jajkami), aby zapewnić sobie ich przychylność i jednocześnie pomóc im w osiągnięciu spokoju w zaświatach. Wędrującym duszom oświetlano drogę do domu rozpalając ogniska na rozstajach, aby mogły spędzić tę noc wśród bliskich. Skutkiem tego zwyczaju są współczesne znicze.

Ogień mógł jednak również uniemożliwić wyjście na świat upiorom – duszom ludzi zmarłych nagłą śmiercią, samobójcom, etc. (między innymi w tym celu rozpalano go na podejrzanej mogile). W niektórych regionach Polski, np. na Podhalu w miejscu czyjejś gwałtownej śmierci każdy przechodzący miał obowiązek rzucić gałązkę na stos, który następnie co roku palono.

W tym dniu wspierano jałmużną żebraków (początkowo ofiarowując im dary w naturze i surowce typu drewno, węgiel, skóry oraz glina i dzbany, później - także pieniądze), aby wspominali dusze zmarłych. Podczas tego święta zakazywano niektórych czynności (np. wylewania wody po myciu naczyń przez okno, aby nie oblać zabłąkanej tam duszy oraz palenia w piecu, bowiem tą drogą dusze dostawały się niekiedy do domu).

Ze względu na brak możliwości zorganizowania rajdu w czasie obchodzenia dziadów, nasze święto odbyło się 22-23.11.2013r.

Na rajd zgłosiło się 132 osoby, 5 patroli harcerskich i 3 patrole zuchowe. Harcerze po wylosowaniu kolejności wyjść, wyruszyli na trasę, mieli do pokonania trasę ok. 12 km., zaczynając od ul. Polnej /Hufiec/ przez Miłkowską Karczmę, Wymysłów, Janik. Natomiast zuchy wyruszyły z Kolonii Robotniczej /pętla końcowa linii autobusowej Nr 1/.

Na trasie było rozstawionych 6 punktów kontrolnych, pierwszy w Miłkowskiej Karczmie. Zuchy dołączyły na trasę od drugiego punktu kontrolnego i miały do pokonania ok. 6 km.

Uczestnicy na punktach wykonywali określone zadania, między innymi:oddzielali groch od fasoli, biegli określony odcinek we dwie osoby ze związanymi nogami, wymyślili przepis na potrawę z Jasia i Małgosi, przeszli na czas ustawiając się w "dżdżownicę" wyznaczoną trasę, wykonali trzy rzuty do celu, zjedli straszną kanapkę, zaprezentowali swoje stroje, straszny krzyk, głośny śmiech i wiele innych strasznych zadań. Przez całą trasę patrole wymyślały bajkę, którą zaprezentowały już na mecie.

Dodatkowym utrudnieniem było to, że rajd rozpoczął się o godz. 16:00 a więc była już szarówka, a na trasie zaczął padać deszcz. Nic nie zniechęciło uczestników. Na metę dotarli wszyscy, cali i zdrowi, zmęczeni ale zadowoleni.

Po krótkim odpoczynku i zjedzeniu kolacji, harcerze rozpoczęli świeczkowisko. Tym razem świeczki zostały rozpalone w przygotowanych przez patrole dyniach. Tematem przewodnim świeczkowiska były formy czci zmarłych w różnych kulturach. Każda z drużyn przygotowała inny rejon świata. Były zwyczaje: polskie, żydowskie, prawosławne, indiańskie, buddyjskie, zwyczaje Egiptu, Grecji, Celtów, Romów i Słowian. Opowieści były przeplatane piosenkami: strasznymi, ponurymi i smutnymi oraz krzykami, śmiechem i wyciem.

Jednym z zadań przed rajdowym było odwiedzenie przez patrol "strasznego miejsca". Harcerze wybrali: Policję, Straż Pożarną, Biuro Posła Zbigniewa Pacelta, Starostwo Ostrowieckie, Urząd Miasta, Urząd Gminy Bodzechów, Urząd Poczty przy ul Polnej, PG Nr 1. i mieli pozyskać fant, który będzie przeznaczony na aukcję podczas WOŚP 2014.

Wszystkie drużyny wykonały zadanie i pozyskały: Misia Policyjnego, cukiernicę, książki, kartki pocztowe, notesik, smycz, długopis oraz własnoręcznie napisaną kartkę przez Pani Dyrektor PG Nr 1 " Powodzenia Szkoła nie jest taka straszna :)".

Patrole były punktowane za wszystko: meldowanie, przebranie, bezpieczne poruszanie się po drogach, oświetlenie patrolu, zgranie przy wykonywaniu zadań, pomysłowość, piosenkę, okrzyki, prezentację wiedzy o zwyczajach, wykonanie dyni i pozyskanie fantu.

Po świeczkowisku były zaplanowane dalsze atrakcje: bajki retro, kino horrorów, gry i zabawy. Podczas tego wyjątkowego rajdu chcieliśmy harcerzom pozwolić na noc szaleństw. Niestety już podczas świeczkowiska zmęczenie dawało znać, co jakiś czas ktoś wychodził i szedł spać. Świeczkowisko zakończyło się po północy. Nieliczni wytrwali do rana.

Drugiego dnia po śniadaniu, patrole zaprezentowały przygotowane scenki, przedstawiły postacie za które byli przebrani oraz wspólnie śpiewali.

Po obiedzie na apelu końcowym został podsumowany rajd i rozdane dyplomy. Pierwsze miejsce zajęła 08 ŚTDH BURZA.

Po sprzątnięciu szkoły harcerze rozjechali się do domów.

Teraz po rajdzie musimy przyznać, że mieliśmy obawy jak sobie patrole poradzą: wieczór, deszcz, trasa kręta i mało oświetlona. Po wyruszeniu patroli na trasę, ruszyły za nimi samochody kwatermistrza i Harcerskiego Centrum Pierwszej Pomocy aby w razie potrzeby służyć pomocą. Pomimo, że na trasie nic się nie działo to z biciem serca oczekiwaliśmy patrole na mecie, ale po pokazaniu się pierwszych zuchów i zobaczeniu Ich uśmiechniętych buzi wiedzieliśmy, że wszyscy dadzą radę.

Komenda Hufca dziękuje harcerzom z 01/PG2/DH AZYMUT, drużyna była odpowiedzialna za punkty kontrolne, wyznaczenie trasy i poprowadzenie świeczkowiska.

Kolejny rajd za nami, zapraszamy serdecznie na rajd wigilijny już za dwa tygodnie.

phm. Teresa WoźniakNotatka:
Zapraszamy do Galerii Zdjęć

 
Pokrewne linki
· Więcej o Rajdy i biwaki
· Napisane przez Taborecik


Najczęściej czytany artykuł o Rajdy i biwaki:
41 DH "HUBA" na rajdzie "Szlakami Jędrusi"


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 0
Głosów: 0

Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


Opcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku


"Rajd Dziady za nami" | Logowanie/Założenie konta | 0 komentarze
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego użytkownika, proszę się zarejestrować
Zastrzegamy sobie prawo do treści publikowanych na tej stronie, kopiowanie, powielanie i wykorzystywanie bez naszej wiedzy i zgody jest zabronione.
© 2005 www.Ostrowiec.zhp.pl
PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.05 sekund